tarih saati: çanakkale savaşında düşmanın attığı elbombalarını yakalayıp kendilerine geri atan bombacı mehmet çavuş ve günümüzün mehmet çavuşları...

Çanakkale Savaşı binlerce insanımızın hayatına mal olmuş ve içimizde derin acılar bırakmıştı belki ama, binlerce kahramanı da tanıma fırsatı yaratmıştı bizlere bir yönüyle…

Çanakkale Savaşı’nın, özellikle Seddülbahir ve Conkbayırı Muharebeleri’nin büyük kahramanlarından biri de Bombacı Mehmet Çavuş'tu.

17 yaşındayken asker olarak Çanakkale `ye giden Mehmet İpek, çavuş rütbesiyle yer aldığı cephede çok sayıda çatışmaya girdi. Siperler arası mesafenin yer yer altı ila sekiz metre olduğu savaşta, Mehmet Çavuş , İngiliz askerlerinin attığı el bombalarını, düştüğü Türk siperlerinden patlamadan alıp, İngiliz siperlerine geri fırlatıyordu. Bir süre sonra İngiliz askerleri attıkları bombaların kendilerine geri döndüğünün farkına vardı.

Bu kahraman Anadolu çocuğu, İngilizlerin siperlerimize fırlattığı el bombalarını korkusuzca hemen yakalar, karşı tarafa fırlatır ve zararını kendilerine dokundururdu. İngilizler bunu anlamış olacaklar ki bombaları bir kaç sayı saydıktan sonra fırlatarak Mehmet Çavuş'un iadesini önlemeye çalışmışlardı.

İşte böyle bir bomba Mehmet Çavuş 'un elinde patlayarak sağ elinin bileğinden kopmasına sebep olmuştu. Bu yiğit delikanlı vazife şuuruyla hastaneden tabur kumandanına yazdığı mektupta şöyle diyordu ;

" Sağ kolumu kaybettim, zarar yok, sol kolum var. Onunla da pekala iş görebilirim. Beni müteessir eden ve yine kıtama iltihak edip düşmanla çarpışmama mani olan şey yaramın henüz kapanmamış olmasıdır. Hastaneden kurtularak halen harbe iştirak edemediğim için beni mazur görünüz, affedeniz muhterem kumandanım... "

Sağ eli bileğinden kopan Mehmet Çavuş tedavisinin ardından tekrar cepheye dönmek istedi, ancak izin verilmedi. Savaştan sonra “ Övünç Madalyası “ verilen Bombacı Mehmet Çavuş, memleketi Dinar`a gönderildi.

Şimdi Dinar Belediyesi`nin girişimiyle, Avustralyalıların resmi tarihi The Story of Anzak `ta da kahramanlığı anlatılan Bombacı Mehmet Cavuş`un heykeli Dinar merkeze dikilecek. Cavuş`un Dinarlı hemşehrileri, heykeli sabırsızlıkla bekliyor.

Mehmetçik her zaman aynı Mehmetçik… Kahraman, korkusuz ve ter temiz…

Şubat ayı içerisinde yapılan Güneş Operasyonu esnasında, operasyonda görev almayan birliklerde askerliğini yaparken, komutanlarına dilekçeyle başvurarak, Güneş Operasyonuna katılmak ve Türk insanına yıllardır büyük acılar yaşatan teröristlerle çarpışmayı istediklerini söyleyen veya, daha önce başka operasyon ya da çatışmalara katılıp da yaralanan ve sakat kalan, buna rağmen, yeniden sağlıklarına kavuşsalar yine teröristlerle savaşmayı istediklerini söyleyen, günümüzün kahraman Mehmetçikleri ile, Çanakkale Savaşı’na katılan Bombacı Mehmet Çavuş’lar arasında ben bir fark göremiyorum.

Çünkü bizler sıcak yataklarımızda mışıl mışıl uyurken, Mehmetçik yaz-kış demeden, Irak'ın veya Anadolu'nun karlı dağlarında, ölümle kolkola geziyor ve vatan borcunu Çanakkale'de şehit veya gazi olarak ödeyen dedelerini, hiç aratmayacak kadar onurlu bir mücadele veriyor. Ya biz ?...

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Copyright © 2008 - tarih saati - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template